Haberler

Peyzaj Mimarlığının Corbusier’si: Dan Kiley

Dan Kiley sıradan bir bahçıvan değildi. Eero Saarinen, Louis Kahn, I.M. Pei, ve Kevin Roche gibi ustaların projelerinde yer alan peyzaj tasarımları “modern peyzaj” kavramının da başlangıcı oldu.

de9c82ecfeffe6bd6227cfd6d2098424.jpg

http://www.arkitera.com/haber/24523/peyzaj-mimarliginin-corbusiersi–dan-kiley

 

 

DÜNYANIN EN ÇILGIN PEYZAJ PROJESİ GARDENS BY THE BAY

Dünyanın En Çılgın Peyzaj Projesi: GARDENS BY THE BAY

PEYZAJ MIMARLIGI 5. KONGRESI’NE KATILDIK

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, 5. Peyzaj Mimarlığı Kongresi’ni “Dönüşen Peyzaj” temasıyla, 14 – 17 Kasım 2013 tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirdi. 5. Peyzaj Mimarlığı Kongresi’nin amacı, ülkesel ölçekte peyzajın/ kamusal alanların hızlı dönüşümünün mekânsal, sosyal, politik ve kültürel dinamiklerinin birlikte değerlendirilmesi, sorgulanması ve geleceğe doğru atılacak adımların ortaya konulmasıdır. Dönüşümün farklı aktörlerini, farklı meslek alanlarından katılımcıları, yerel yönetim ve merkezi hükümet temsilcilerini 5. Kongrede buluşturmak ve dönüşen peyzaj(lar) çerçevesinde “mevcut durum tespiti” yapmak hedeflenmiştir. Anlamaya/sorgulamaya yönelik bir kurgu ile 5. Peyzaj Mimarlığı Kongresi, dönüşüm olgusunu sektörler arası bir yaklaşımla ele almıştır.
5. Peyzaj Mimarlığı Kongre’sinde, yeni yasa değişiklikleri ile ülke peyzajları üzerinde sermayenin küreselleşmesi ile dönüşümün hızlandığı, piyasa mekanizmasının küresel ölçekte egemenlik kazandığı günümüzde, devletin ulusal kalkınma yaklaşımını, planlama/ tasarım sürecini ve yetki paylaşımını, uygulamalarda sektörlerinin yeni rolünü, kır-kent ilişkisini, yatırım politikaları sonucunda doğal ve kültürel peyzajlar üzerinde oluşabilecek değişim/dönüşüm süreçlerini ve farklı ölçeklerde yaşanan peyzaj karakteri değişimini birlikte tartıştık.

 

SİNGAPUR, GRANT ASSOCİATES-DEVASA AĞAÇLAR
Bu bahçelerin en ikonik yönü Supertree (devasa ağaçlar) dır. 25-50m arasında değişen yüksek Çelik yapılar.
Bu süper yapılar, yağmur suyunu depoluyor canlılıklarını havalandırma kanalları ile sürdürüyor ve güneşten topladığı ışınlarla enerji üretiyor.
Bu canlı devasa ağaç yapılarda, çeşitli bitkilerle yaşam oluşturularak canlı bir ekosistem oluşturulmuş.

Gardens-by-the-Bay_modernist-peyzaj

 

Ücretsiz Keşif

Bize aşağıdaki formu doldurarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İletiniz için teşekkürler :)

Bir ad giriniz.

Geçersiz Email

Mesajınız boş olamaz

Powered by okaytech.net